neděle 1. října 2017

Vzpomínka na moře

Ahoj,
asi je to dost hloupý, zveřejňovat článek o Chorvatsku na začátku října. Nechci znít pokrytecky ani se nějak ospravedlňovat, ale času mám teď trochu míň, než jsem měla loni. A občas, když mám čas, tak zase chybí nadšení. Nicméně, teď tu jsem a opravdu by se slušelo už něco sepsat. A proč ne o Chorvatsku? Nerada bych ho úplně přešla (jako loni článek o Londýně).


Na konci června jsme se s Andulkou rozhodly, že vyrazíme někam k moři. Tedy, k moři jsem chtěla hlavně já. Byla jsem tam jenom dvakrát v životě a naposledy před osmi lety. A nějak mě to začalo táhnout tím směrem.
Domluvily jsme se, že nejjednodušší bude jet do Chorvatska, není to tolik daleko, člověk se tam pomalu domluví i česky a není to ani moc drahé. Vybraly jsme si zájezd s dopravou autobusem a ubytováním v malebné vilce nedaleko od pláže. Cílem byla (byly? stále si ještě nejsem jistá) Vodice.
Ta se ukázala jako výborná volba. Pláže (když se odešlo trošku od centra) nebyly přelidněné, v centru byste našli veškerá možná zařízení od pošty přes nespočet pekáren až po bezva tržnici se zeleninou, ovocem a kousek vedle i s rybami. Podél břehu se dalo dojít od pláže až do centra, my jsme tuhle trasu využívaly na večerní běhy. Nikde jsem ještě neběhala tak intenzivně jako tady. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Ve Vodici se jeden večer konal pietní akt za padlé hasiče, kteří před několika lety hasili v tamní oblasti.

 

 

 

 

 

 

Krom povalování se ve Vodici a pojídání nugátových koblih jsme také s Andulkou vyrazily na dva výlety. První jsme absolvovaly pěšky (a snad v tom největším parnu) do Tribunje, což je městečko vzdálené asi dva kilometry. Cestou tam jsme sice málem padly vedrem, ale v cíli jsme se občerstvily zmrzlinou, prošly po historickém centru, které bylo úplně vylidněné, jelikož většina lidí byla zrovna na plážích, a nakonec vyšplhaly i ke kostelu, který stojí na takovém malebném kopečku nad městem.

Od této fotky je to už zpátky ve Vodici.Druhý výlet nás zavedl do Šibeniku, kam jsme jely autobusem, jelikož je to asi patnáct kilometrů vzdálené město. Z toho dopravování jsem měla trochu strach, ale nakonec všechno klaplo a autobusy nás zdárně dovezly tam i zpátky.
Šibenik má opravdu krásné historické centrum. Je poměrně rozsáhlé a plné roztomilých kamenných uliček, které stoupají nahoru až k pevnosti svatého Michala. Tu jsme si ale nakonec nešly prohlédnout, jelikož Andulka už tam dříve byla a vstupné také nebylo nijak malé. Když jsme si potřebovaly odpočinout, posadily jsem se u katedrály svatého Jakuba a hrály karty. Nevím, jestli se to počítá jako znesvěcení, ale byly jsme venku, byl tam stín a taky volná wifi. Díky tomu jsme si kousek od centra našly takové menší bistro, kde jsme spořádaly talíř pražených sardinek (každá svůj) a tím úspěšně zakončily náš výlet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 Odtud opět Vodice. I v Chorvatsku někdy prší.

 

 

 

 

 

 

 

 

Musím říct, že to bylo opravdu krásné zakončení prázdnin. Užily jsme si dostatek koupání, sluníčka, daly jsme si nezdravě zbarvené nealko mojito i spiralni krumpir, což je taková ta smažená bramborová spirála na špejli. Snědly jsme několik kilo těstovin s rajčaty a vypily jeden Aperol a jedno víno. A taky spoustu ledového čaje a vody s ledem. Z balkonu jsme si trhaly fíky a za tmy hrály u moře na ukulele. Přečetly pár knih a viděly (dvakrát!) Hvězdy nám nepřály v angličtině s chorvatskými titulky. A slyšely asi tak milionkrát Look what you made me do od Taylor Swift.
Bylo to fakt bezva.

 
Domů jsme jeli za bouřky.

Snad vás třeba potěšilo tohle letní vzpomínání. Doufám, že se máte hezky. Mě trochu trápí škola a maturita a takové různé podružné věci, co se vážou k plesu, ale na druhou stranu si užívám tohle parádní podzimní počasí. Kéž by to vydrželo. 
Mějte se krásně,
Šárka Matty

P.S. Byli jste letos u moře? Máte rádi cestování za bouřky? Máte rádi fíky? Máte nějaký oblíbený druh tropického ovoce? Máte šaty na ples (otázka převážně pro maturující dívky, ale nebráním se jakékoli odpovědi)? Plánujete něco na podzimní prázdniny? Co vám naposledy udělalo radost? :)

8 komentářů:

 1. Proč tolik mě? :D Ale alespoň mi to připomnělo, že mám u sebe pořád ten tvůj crop top, ups. A taky jsem ti slíbila fotka a pořád jsem ti je neposlala, achjo. A jo, bylo to super! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože se na tebe hezky kouká. Tak. :D
   To neva, crop top stejně do příštího léta nebudu potřebovat. :)
   Bylo. :)

   Vymazat
 2. Podle mě je na Chorvatsko úplně ideální doma, takové ohlédnutí za létem a teplem a sluníčkem a volnem a tak. :)

  Letos jsem u moře nebyla, vlastně už dost dlouho ne. Ale nevadí mi to. V Chorvatsku jsem byla v roce 2011 s rodinou. Bylo to fajn. :)

  Na podzimní prázdniny plánuji vypnout, protože mám teď pořád něco a nevím, kde mi hlava stojí, nebo mám aspoň takový pocit. Ale nestěžuji si, většinu toho času vyplňují skvělé aktivity, za jejichž možnost jsem nesmírně vděčná. :)

  Naposledy mi udělalo radost, že jsem se spřátelila se spoustou nových lidí na Česko-německém fóru mládeže. :)

  Měj se krásně a držím palce! ^^

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, hlavně za tím volnem. To mi úplně chybělo. :)
   Tak třeba příští rok. ;)
   To chápu, jsem ráda, že se máš tak pěkně. A pořádně se zrelaxuj, o podzimkách. :)
   Tak to je úplně bezvadné! :)
   Ty také a děkuji!

   Vymazat
 3. Sedím zachumlaná v dece, venku prší... a tvůj článek je přesně to, co jsem do líného vstávání potřebovala. ♥ Výletování, fotky moře a západů slunce. Díky nim jsem se tam přesunula a hned mi to udělalo tohle ráno příjemnější - takže ano, ty a tvůj článek je to poslední, co mi udělalo radost. :3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé, no to je hezký, děkuju moc. :)
   Jsem ráda, že tě to potěšilo!
   Měj se krásně! :)

   Vymazat
 4. Moc pěkný článek, jsi skvělá fotografka, a Andulka je tedy děsně hezká modelka! (A ta nová písnička od Taylor se ti líbí? Mně ne, zdá se mi příšerná, ale nechci ti ji pomlouvat :D) U moře jsem letos nebyla, vlastně jsem nikdy nebyla na dovolené, jejímž hlavním cílem by bylo koupat se v moři. Jen jednou jsem byla ve Španělsku a jednou ve Francii. Ale mým velkým snem je k moři se přestěhovat, a myslím, že tenhle cíl mě jen tak neopustí. :) Bouřky mám moc ráda a myslím, že cestování v bouřce by mě trošku děsilo, ale zároveň by se mi to líbilo. Fíky mám docela ráda, a taky mi hrozně chutná mango a cokoliv s mango příchutí. Jen je docela složité vybrat správné mango. :D A šaty na ples mám! Nemůžu tomu uvěřit, já, která má ve všem takovou smůlu, a zrovna šaty mám. Už od věnečku. Vezmu si totiž ty samé. Jsou takové skořicově hnědé a líbí se mi, kdybys chtěla, vyfotím ti je :D Co ty a šaty? Během podzimních prázdnin bych měla jet do Slovinska, ale nevypadá to moc nadějně ze zdravotních důvodů. Ale nejsem z toho nijak moc smutná. Tak to prostě je, to je život. Naposledy radost? Hmmm... Hodně povrchní radost mi udělala dobrá známka z filozofie. Taky lidi, kteří mě náhodně zastavují na chodbě, aby mi pochválili obrázky z instagramu. Trochu creepy, ale milé. :D Měj se co nejlíp a nenech se moc stresovat. I když, ode mě to zrovna moc nesedí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! Viď? Taky jí to říkám. :D
   A nová písnička od Taylor. No, jsem si vědomá toho, že je to takovej, no trochu hudební odpad, ale mě se to celkem líbí. Je to hrozně chytlavý. Řekla bych, že to mám jako takové guilty pleasure. :D Ale teď už jsem jí dlouho neslyšela, asi ji budu mít už navždycky spojenou s Chorvatskem. :)
   To je krásný sen! Já bych zase chtěla žít v horách, ale hádám, že to se mi nikdy nesplní. :)
   No, to ano. Já tohle naštěstí nemusím moc řešit, protože mango zas moc nemusím, ale třeba s avokádem je to dost podobné, to s tím vybíráním, řekla bych. :D
   Tak to je paráda! Jsem ráda, že jsi ušetřená toho martýria vybírání "dokonalé" róby. :) A tvé šaty bych moc ráda viděla, napíšu ti. :)
   Já si je nakonec objednala z Aliexpresu, jsou to asi mé vysněné šaty, šedé, se spadlými rameny (jestli se to takhle říká)a krajkou na živůtku. Teď se jenom děsím toho, že nepřijdou nebo přijdou a nebudou mi a nebo mi budou krátké. No prostě je tu až moc věcí, které by se mohly pokazit. Naštěstí mi ale ve skříni visí ještě jedny šaty z prodloužené, tak při nejhorším půjdu v nich, ačkoli jejich barva se mi moc nelíbí.
   Aha, to mě mrzí, Slovinsko by mohlo být celkem pěkné. :)
   Mě známky taky dělají radost, to je v pohodě. :D Jé, tak to je moc pěkný. Jak říkáš, trochu creepy, ale milé. :D
   Děkuju, to se hodí! :) Ty také, hlavně co nejmíň toho stresu. :)

   Vymazat

Veškeré komentáře mi dělají obrovskou radost a snažím se na všechny odpovídat. :)