úterý 12. září 2017

Všechny krásy Jeseníků

Ahoj,
stejně jako každé předešlé léto od doby, co mi byl necelý rok a půl, jsme letos s rodiči vyrazili na dovolenou. Na dva týdny výletování na kole. Tentokráte po Jeseníkách.
Někdy kolem půlky července se můj táta špatně sehnul při práci a málem se nenarovnal. Po dva týdnech skučení doma v bolestech musel na týden do nemocnice na kapačky. Když ho propouštěli, měli jsme týden do začátku dovolené a tátu záda přes všechny nitrožilně podané chemikálie pořád bolela. Méně, ale bolela. Za týden se to naštěstí zlepšilo natolik, že nás táta dovezl do Jeseníků. Večer jsme chtěli vyzkoušet, jak se mu bude chodit výletem do 200 metrů vzdálené hospody. Ve zkratce,  zpátky došel už jen s vypětím všech sil.


Další den jsme ovšem došli k překvapivému zjištění, že při jízdě na kole tátu záda nebolí prakticky vůbec. A tím se vysvětluje, proč se mezi násedujícími fotkami vyskytuje minimum památek a měst a tak podobně. Většinou jsme totiž pořádali cyklovýlety, které nezahrnovaly zbytečné chození. :)
Nebýt tohoto drobného detailu to ale byla krásná dovolená. Jeseníky jsou jedny z nejkrásnějších českých hor, je to radost je projíždět. Všude plno zeleně, vody, kvítků, motýlů a dokonce i borůvek. Tyto krásy zveřejňuji sice se zpožděním několika týdnů, nicméně si myslím, že je to příjemné ještě v několika článcích zavzpomínat na uplynulé prázdniny. Takže zde jsou jesenické radosti.Jeden ze dvou zámků, které jsme navštívili, Velké Losiny. Taťka čekal v parku na lavičce, zatímco jsme s mamkou prolézaly komnaty. Prohlídka byla příjemná, ovšem nikdo nám nevysvětlil, co jsou tyto ikonické sochy, které je možné naleznout skoro na každém pohledu, vlastně zač. To mě trochu mrzí.


Echinacey jsou jedny z mých oblíbených rostlinek.

Muškáty jsou mi naopak docela nesympatické, ale takhle v oknech losinské papírny vypadaly vcelku pěkně.Jahůdky a studánka.

Šumperská zmrzlina.Jetelíček jsem si letos nějak oblíbila.

V papírnách byla jakási akce, tohle je fotka ze stánku s kaligrafií.


Safari muzeum jednoho pána nadšence. Ledový medvěd focený skrz akvárko. Surreálno.Tyhle malé potvůrky mi přišly celkem roztomilé. I když mi vlastně všech těch zvířat bylo docela líto, že jsou vycpaná.Zámecká podlaha a moje šaty se vzorem lučního kvítí.
Mimochodem, druhý zámek za dovolenou - Bruntál. Měly jsme s mamkou prohlídku jenom ve dvou - třech se slečnou průvodkyní, nikdo jiný tam nepřišel. Bylo to hodně fajn.


Divná selfie ve staré televizi."Já to projedu a ty mě vyfotíš."
Srandy. Mamka trnula hrůzou. 
Kousek od Vrbna pod Pradědem je krásná malá sklárna, kde dva páni vyrábí repliky historického skla. Dá se tam jen tak přijít, podívat se na výrobu a třeba i něco koupit. Mně se to hrozně líbilo, mohla bych na to koukat celé dny. Ti dva páni byli naprosto dokonale sesynchronizovaní, vůbec na sebe nemluvili a přesto byli vždycky na tom správném místě. Asi léta praxe. Jediné, co mě trochu zklamalo je, že ženy tuhle práci dělat prý vůbec nemůžou. Kvůli fyzické náročnosti.


Tahle fotka vznikla omylem, ale vlastně se mi dost líbí. :)


Jednou jsme si domů v borůvkách omylem přinesly píďu. Byla roztomilá, tak jsem si ji vyfotila, než jsme ji s mamkou vypustily zpátky do divočiny.


Na uhlíky bych taky vydržela koukat dlouho, je to úplně úchvatné, jak problikávají.


Oblíbené počasí.


Upršená, odjezdová. :)

Poslední fotky téměř evokují podzim, který už se plíží ulicemi a jemně shazuje ze stromů listí. Nicméně, v plánu mám ještě článek z Chorvatska, kde jsme s Andulkou trávily poslední srpnové dny a vlastně ještě ty první zářijové. Na další články mám nápadů docela dost, ale bohužel si vůbec nejsem jistá, jestli se dostanu k jejich napsání, a tak radši nic neslibuji. S blogováním ovšem určitě nekončím, asi bych neuměla přestat do internetu chrlit své výlevy. A že budu tuto terapii asi teď potřebovat častěji, momentálně mám v hlavě totiž jenom maturitu a maturitní ples a maturitní otázky, maturitní četbu, maturitní předměty, šaty na maturiťák, balonky, stužky, šerpy a podobné blázniviny. :)

Doufám, že se vám tahle vzpomínka na srpen trošku líbila a přeji krásné září,
Šárka Matty

P.S. Jak se máte, takhle po začátku školního roku? Stíháte? Taky máte v hlavě jenom maturitu a ples, pokud letos maturujete? Jaké jsou vaše maturitní předměty? Co jste teď četli pěkného? Máte nějaký svůj oblíbený svetr? A máte nebo si budete dělat certifikát z angličtiny? :)

6 komentářů:

 1. Oo, to je nádhera! Hlavně ty tvoje šaty s lučním kvítím. Nebo medvěd za akváriem. Nebo detailní záběry květin. Z Jeseníků mi letos v létě přišly dokonce dva pohledy - náhoda - nicméně já sama jsem tam nikdy nebyla (co bych tam taky dělala, když je to tak daleko :D).
  Mám v hlavě úplně ty samé maturitní věci jako ty. Až na šaty, protože ty už mám. A k tomu všemu ještě maturitní práci, kterou musím napsat do konce března. Předměty k maturitě mám už vybrané (kromě češtiny ještě španělštinu, profilově pak filozofii, psychologii a angličtinu) a o tématu plesu rozhodla třída. Mně se naše téma zdá bohužel úplně ubohé. Momentálně se snažím číst knížku Justýnka a asistenční jednorožec, ale to mi moc nejde, protože ilustrace se mi líbí mnohem víc než příběh, a taky jsem rozečetla The Angel Game, knížku, kterou jsem přečetla už česky a teď ji čtu anglicky. Oblíbený svetr... Hmm, já asi svetry nemám moc v oblibě. Je mi v nich nepohodlně. Buď se mi nevejdou do kabátu, nebo koušou, nebo je mi v nich teplo (a bez nich zima). Moc se mi nelíbí, že je zase budu muset nosit. Ale mám jeden červený, takový hodně lehký, a ten mám ráda. Certifikát z angličtiny je teď hodně omílané téma, protože se za něj dá odpustit profilová maturita (nevím jak u vás), ale já si řekla, že raději udělám tu maturitu. Certifikát mi v nejbližší době k ničemu nebude, maturita je lehčí, a nechci za to platit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ach, děkuji, jsem ráda, že se ti to líbí. :)
   Tak to je hezká náhoda. Třeba se tam ještě někdy podíváš, je to tam fakt pěkné. :)
   Tu maturitní práci vám opravdu nezávidím. I když, vlastně trochu jo, protože u nás nic takového neděláme a mně přijde, že pak na vejšce nebudu vědět, co dělat. No, doufám, že ti to půjde co nejlépe. :)
   Fíha. Vy maturujete profilově ze tří předmětů? Nebo to máš dobrovolně? (Trochu se v tom systému ztrácím, tak se omlouvám.)
   Mně se naše téma taky zdá docela hloupé, hlavně je už hrozně ohrané. Taky si to víceméně odhlasovala třída. Ale teď už s tím nic neudělám. :)
   Jé Justýnka, to je pěkné. :)
   To s těmi svetry docela chápu, taky mám občas problém je narvat do kabátu a tak. Ale je mi hrozně příjemné se do nich jen tak zachumlat. Navíc jsem (krom léta) věčně promrzlý člověk. :D
   Jsem ráda, že máš ten červený. :)
   U nás bohužel za certifikát profilovou maturitu neodpouští. Trochu mě to štve, protože si ho chci udělat. :) Ale tvé důvody rozhodně chápu. :)

   Vymazat
  2. Ach, to jsem se špatně vyjádřila. My máme psychologii a filozofii jako jeden maturitní obor. Tyhle dva předměty dohromady, jako jeden. (A potom právo, politologii a ekonomii taky v jednom.) Patnáct otázek z filozofie, patnáct z psychologie, je náhoda, co si vytáhnu. :D

   Vymazat
  3. Ahá, už tomu rozumím. :) To je zajímavé, my máme tohle všechno, co jsi vyjmenovala - od psychologie až po ekonomii v jednom jako Základy společenských věd. :)
   Nejsem si jistá, jak přesně to je, jelikož z toho nematuruji, ale vím, že my v tom máme deset otázek na filozofii, asi tři na psychologii, a zbylé se dělí mezi ekonomii, politologii, právo a sociologii. :)

   Vymazat
 2. No, maturitu v hlavě nemám, ale svou budoucnost tak nějak celkově docela jo. Mám teď seminář z občanky, dějepisu a konverzaci z angličtiny. Ve všech mě čeká dost práce a ve všech se na to těším a chci pro to udělat maximum, i na úkor jiných předmětů. :)

  Jeseníky bych někdy moc ráda navštívila, ještě jsem tam nikdy nebyla. Já vlastně na moc místech nebyla, ale Jeseníky jsou vyhlášené. Jsem ráda, že jste si to užily a že kolo bylo nakonec tím nejlepším, co tvůj táta mohl dělat. Takže vám ta dovolená prospěla víc, než kdybyste leželi doma. :)

  Tak ahoj a ať to všechno zvládneš! A občas o něčem napiš, určitě na tenhle rok pak budeš ráda vzpomínat! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je pěkné. Doufám, že tě to baví, to je asi hlavní. :)
   Určitě se tam někdy podívej, je tam moc krásně. :)
   Děkuju! Budu se snažit. :)

   Vymazat

Veškeré komentáře mi dělají obrovskou radost a snažím se na všechny odpovídat. :)