sobota 12. srpna 2017

Tři dny v Německu

Ahoj!
Už je to víc jak měsíc, co jsem s mamkou vyjela na tři dny do Německa. V předchozích článcích jsem to zmiňovala a slibovala, že napíšu něco málo o tom, jaké to bylo. A taky, že se pokusím něco tam vyfotit. Fotek mám tím pádem nakonec samozřejmě mnohem víc, než bylo třeba a taky než je průměrný člověk schopen snést v jednom článku. Tak se pokusím udělat nějaký výběr těch nejlepších a přiblížit vám, jak jsme se tam měly. (Stejně jich je kvantum, tak si možná radši udělejte čaj nebo kafčo.)


Do Německa jsme se s mamkou nevypravily samy, jelikož ani jedna německy neumíme a navíc bychom se pravděpodobně někde ztratily. (Ačkoli Mapy.cz do mobilu jsou na putování po neznámých městech opravdu skvělé, chodily jsme podle nich i s Andulkou v Drážďanech a bylo to bezva.) Mamčiny kamarádky z vysoké se domluvily, že by rády na zájezd za německou gotikou s panem historikem Petrem Kováčem. No a proč s sebou nevzít taky nějakou tu mládež, že ano? Takže konečná sestava čítala mou mamku, dvě její kamarádky, mě a Jóžu, stejně starou dceru mamčiny kamarádky, se kterou se známe prakticky od dětství (nicméně přerušovaně).

Co se týče samotného zájezdu, s Jóžou jsme byly jednoznačně nejmladší, jelikož většina ostatních účastníků byla středního až důchodového věku. Nutno ovšem poznamenat, že společnost to byla skutečně zajímavá, téměř každý se pyšnil nejméně jedním vysokoškolským titulem. Autobus s námi sdílel nespočet historiků, uměleckých znalců, kritiků umění, ale i profesorů z různých jiných oborů. Naproti přes uličku k nám seděla paní matematička, se kterou jsem si cestou zpátky krásně popovídala o literatuře, zatímco si její muž dělal poznámky do francouzsky psané knihy. :)

Celkem jsme navštívili pět měst. Švábský Gmünd, Ulm, ve kterém jsme dvakrát přespali, Stuttgart, Esslingen a celý výlet zakončili celodenní návštěvou Augsburgu. Ráda bych vám to tu rozepsala pěkně den po dni, problém ovšem je, že se mi všechny ty katedrály poněkud pomíchaly, a tak bych nejspíš uvedla naprosto špatné informace. Abych byla upřímná, nejela jsem na tenhle zájezd s tím, že budu detailně studovat historii každého místa, které navštívíme. Spíš jsem si prohlížela, snažila se nasávat informace, které mi byly předkládány a vnímala tu krásu. S tím, že pokud mi něco unikne nebo náhodou v autobuse zaspím nějakou přednášku, nebudu se tím trápit. A bylo to opravdu dobré rozhodnutí.

Takže možná sem tam ještě přihodím nějakou informaci, která mi utkvěla nebo nějakou poznámku o tom kterém místě, ale teď hlavně ta fotodokumentace.
Jo a ještě taková poznámka, pravděpodobně v tomto článku najdete mnohem méně fotografií katedrál, než očekáváte. Je to hlavně tím, že nejsem nijak skvělý fotograf, a tak díky pošmournému interiéru spousta mých fotek z kostelů nestojí za nic. A pak taky ta města jsou krásná sama o sobě.

 

 
Chodili jsme se sluchátky, kam nám chytří pánové povídali na dálku. Taky mám hodně ráda tyhle šaty, mají límeček, víte?

 

 
Poslední soud. Je to fakt na každé katedrále. Úplně nahoře se za lidstvo přimlouvá Jan Křtitel a Panna Marie, pod nimi dvanáct apoštolů. Dole pak napravo hříšníci, které polyká drak Leviatan a vlevo dobří lidé, kteří míří k anděli. (Alespoň myslím.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhodné okno v Ulmu. Focené z autobusu, přišlo mi to zajímavé.


Sibyla. Ovšem ve středověkém hábitu.
Náhodný banán.

(Jedly jsme to dvě a ještě málem zbylo.)Lávka pro pěší v Ulmu.
Klášter Blaubeuren. 
Státní galerie ve Stuttgartu. Je postavená "moderně" a poskládaná z různých částí. Třeba na další fotce je část, která má zobrazovat jakýsi maják. A dál je tam také něco jako amfiteátr.Ahoj. :)


Náhodný banán číslo dvě.Příhodně nazváno Operace.


Gerhard RichterJiž zmiňované něco-jako-amfiteátr.

Candát, kdyby to někoho zajímalo přesněji než jen jako "kousky ryby".
První Aperol, co jsem měla jenom pro sebe.

Tahle kaple se mi ohromně líbí.


Jako suvenýr jsem si přivezla knihu v angličtině a dvě klubíčka ponožkové vlny.


Příjezdová večerní Praha.

A Prahou to opravdu končí. Byl to docela vyčerpávající zájezd, poslední den už bylo opravdu horko a vzhledem k tomu, že jsme chodili městem v poledne, nebylo se kam schovat před sluncem. Taky jsem nestihla poslat žádné pohledy, což mě fakt mrzí, ale neměla jsem sílu hledat poštu. Krom těhle maličkostí to ale bylo nesmírně poučné a opravdu zábavné. Všechny ty hrázděné domky mají něco do sebe. 
Doufám, že jsem vás ještě úplně neunavila, ale věřte, že jsem se opravdu snažila ten počet fotek stáhnout. Mějte se moc krásně a užijte si zbytek prázdnin. :)
Šárka Matty

P.S. Byli jste někdy v Německu? V jaké části? Máte rádi gotiku? Anebo spíš nějaký jiný sloh či směr? Chystáte se ještě někam? A máte rádi ryby? :)

6 komentářů:

 1. Krásné fotky! Mám ráda tyhle tvé fotočlánkové reporty odkudkoliv, nebo i jen Střípky. Obojí má něco do sebe a přijde mi, že umíš na fotkách skvěle zachytit atmosféru z výletu. Takže vůůůbec nevadí, že jich je tolik. Ke článku jsem měla heřmánkový čaj ve svém velkém hrnečku, takže pohoda. :)

  Na Německu mám strašně ráda ty hrázděné domy všude kolem. V každém městě i městečku jich je několik a já na ně vždycky fascinovaně koukám, případně odolávám si každý jednotlivý fotit. Já vím, že když jich je tolik, asi už nejsou tak originální a působivé.. ale pro mě ano. Asi proto, že v Česku jich tolik není. :)

  Gotiku ráda mám. Navíc je to jeden z těch slohů, které ještě bezpečně poznám. Mám ráda i baroko, všechnu tu výzdobu a tak, ale je pravda, že mnohem působivější jsou "strohé" gotické kostely, kde víc vynikne oltář a vitráže, případně varhany. :) Zhruba od klasicismu se v uměleckých směrech ztrácím a pak už mě ty z dvacátého století moc neberou. :)

  V Německu jsem letos byla v Drážďanech a chystám se tam v září, do Bavorska. Ryby nijak nezbožňuju, ale pstruha, file nebo lososa si klidně dám. A chystám se možná ještě do Tiských stěn, na den. Ale to není jisté.

  Měj se krásně a užij si zbytek léta! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, to je moc hezký, děkuji. :) Velké hrnečky jsou nejlepší, mimochodem. ;)
   Jo! Hrázděné domy jsou nejvíc parádní. :)
   Já baroko moc nemusím, přijde mi přeplácané. Gotiku mám ráda právě kvůli tomu, že je taková skromná. A v moderních směrech se, zvláště co se týče architektury, také nevyznám. :)
   To je pěkné, doufám, že se ti tam líbilo. :)
   Ty také!

   Vymazat
 2. Jsi skvělý fotograf, jaképak že nejsi! :D Nejvíc se mi líbí náhodné banány, a taky fotka se svíčkami.
  V Německu jsem byla několikrát, protože bydlím prakticky u hranice s Německem. Dvakrát jsem se podívala do Drážďan - oba dva výlety byly v zimě. Nedávno jsem byla na výletě v Zittau (neboli Žitavě), což je prostě pohraniční město. Mě osobně Německo nikdy moc nelákalo. Tedy, samozřejmě, že to je hezká země, ale ne moc atraktivní pro mě. Já prostě ty germánské země nějak... nemusím. Jsou na mě příliš organizované a čisťoučké. :D
  Gotiku mám ráda, líbí se mi hlavně ta, co je vidět na španělských katedrálách. Ale můj oblíbený sloh je secese. Tak obecně se ale ráda podívám na jakýkoliv architektonický skvost.
  Letos se chystám ještě na tábor do Rokytnice.
  Ryby... No, mám je ráda, ale hrozně mi vadí, že z nich musím vyndávat kosti, takže je raději moc nejím.
  Těším se na všechny tvoje další články (a zážitky). :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. :D Docela jsem si říkala, že by se ti ty náhodné banány taky mohly líbit. Mně přišly úplně skvělý. :)
   No, to docela chápu. Mě Německo dřív taky nijak nelákalo, ale teď o něm mám mnohem lepší představu, řekla bych. :)
   Secese je krásná! A španělské katedrály, nojo, ty jsou také krásné. :)
   Můj táta to má s těmi rybími kostmi úplně stejně. :D
   Díky. :)

   Vymazat
 3. Moc hezké fotky, Šárko! :)) Nejvíce se mi líbí ty noční, třeba ta lampa je úplně skvělá! Německo mám hrozně ráda. Nejenom tím, že je to má rodná země, ale jaksi mě přitahuje jejich klid. Vždycky, když jedeme přes nějakou vesnici, má to na mě neskutečně uklidňující účinky. :) A taky němčina, ach. <3

  Do Německa se chystám udělat nějakou vlastní tour. Spíše Bavorsko, ale chtěla bych si sama projít některá města, nasávat atmosféru a fotit! :)

  P.S. V Ulmu mám tetu. :D :)
  THE WORLD BY MARIA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! :)
   To musí být hezké, všechno, co na člověka působí uklidňujícím dojmem, je důležité. :)
   Určitě udělej! Těším se na fotky. ;)
   Nojo, tak to je pěkný, jak je svět malý. :D

   Vymazat

Veškeré komentáře mi dělají obrovskou radost a snažím se na všechny odpovídat. :)