středa 11. listopadu 2015

Mikrorecenze na čtyři filmy aneb Movie night

Ahoj,
nedávno jsem u nás s Aničkou a Týnkou uspořádala takovou menší přespávací filmovou noc. Vzhledem k tomu že bydlím tak trochu mimo centrum všeho zdějšího dění (14 kilometrů daleko), trošku nám dala zabrat organizace dopravy, ale holky všechno v pohodě zvládly (taky sem nejely poprvé) a celý večer byl opravdu povedený. :)
Celkem jsme stihly shlédnout čtyři filmy a vysavovat tři trička a to bych řekla, že je docela dobrý výkon. No a to bych to nebyla já, kdybych neměla potřebu se k těm filmům veřejně vyjádřit. :)
 Po chvíli uvažování jsem se rozhodla, že to pojmu tak, že zahrnu hodnocení i mých kamrádek, abyste měli komplexnější přehled, protože vnímání se prostě liší člověk od člověka.
Ovšem upozorňuji, že ve slovním hodnocení je obsažen pouze můj pohled. ;)

zdroj
Jako první jsme viděly Bezva vejšku
Byl to Týnčin nápad, takže já jsem o filmu prakticky nic nevěděla. A tak to bylo asi nejlepší. V souhrnu jde o to, že se hlavní hrdina nedostane na vysokou školu a tak (tajně samozřejmě), založí svou vlastní. Z toho potom vyplývají všelijaké vtipné situace a problémy.

Musím říct, že na to, že jsem ve skutečnosti očekávala nějakou obyčejnou komedii, Bezva vejška překonala má očekávání. Sedl mi styl humoru i zápletka. (Miluju komedie, většinou i ty horší, ze školního prostředí.) Celé je to samozřejmě dost praštěné a rozhodně nereálné, ale pokud se s tím smíříte, myslím, že si užijete 90 minut celkem slušné zábavy. Na ČSFD nemá tenhle film nijak valné hodnocení, ale podle mě se v tomto žánru se rozhodně najdou i mnohem horší kousky. :)
Hodnocení na ČSFD: 59%
Moje hodnocení: 65% Aniččino hodnocení: 45% Týnčino hodnocení: 70%

zdroj
Druhým filmem je potom Výchozí bod
V originále I Origins. Je to film úplně jiného žánru a z úplně jiného prostředí, než ten předchozí. Jedná se totiž o drama s prvky sci-fi (nebo o sci-fi s prvky drama?). Hlavní postavou je Dr. Ian Gray  (ano, samozřejmě, že mi to celou dobu evokovalo úplně jiného [greje]), vědec, který zkoumá evoluci oka. Musím se přiznat, že první polovinu té vědecké části filmu jsem vlastně vůbec nepochopila. Ale hlavní pointa mi byla celkem jasná i bez toho.

V druhé části se film zaměří hlavě na oční duhovku. Ta se u každého člověka liší a má zcela jedinečnou strukturu, kterou lze s pomocí nové technologie "poznat" a katalogizovat. Tehdy se dostáváme spíše do té sci-fi fáze a ve filmu se začíná objevovat otázka reinkarnace. Ačkoli spíš jde o přenášení některých vnitřních rysů z člověka na člověka, právě skrze duhovku.
Možná máte pocit, že jsem vám právě prozradila všechen děj, ale na svou obranu musím zmínit, že většinu z tohohle najdete už v traileru a zbytek vám dojde. ;)

Kromě téhle vědecké linie se ve filmu vyskytuje také vztahová rovina, která se s tou vědeckou velmi úzce pojí. Řekla bych že trochu je to i film psychologický.
Co se mého názoru týče, mrzí mě, že hodně věcí jsem se dozvěděla už z traileru, protože mi přijde, že bez něj by všechny ty dějové zvraty dostaly úplně jiné grády. Jinak je to ale film úžasně propracovaný a přesto, že je trochu depkoidní a většina postav mi lezla na nervy a nad jejich chováním jsem občas kroutila hlavou, myslím, že stojí za shlédnutí. :)
Hodnocení na ČSFD: 78%
Moje hodnocení: 75% Aniččino hodnocení: 90% Týnčino hodnocení: 65%

zdroj 
Třetí v pořadí byl film jménem Králova zahradnice
Ten jsem vybrala já, protože jsem ho viděla už předtím a moc se mi líbil. Popravdě řečeno jsem si ho poprvé pustila hlavně kvůli tomu, že tam hraje Alan Rickman (který film i režíroval) a Kate Winslet. Řekla bych, že oba dva se na svou roli krásně hodili. :) 
Jak už název napovídá, celý film se týká zahradničení, tedy spíš zahradní architektury, ale myslím, že by to nikoho tolik nebavilo, kdyby Králova zahradnice postrádala ještě romantickou linku, která jím prochází prakticky od samého počátku.
K té mám jedinou výhradu a sice, že mi ani jeden ze stěžejních herců této dějové linie nepřipadal nijak zvlášť zamilovaný. Kdybych nějak zhruba nevěděla, kam film směřuje, tak bych to asi nepochopila. :)
Ale jinak nabízí tenhle film takový romanticko-komický něžný vhled do doby Ludvíka XIV.
Hodnocení na ČSFD: 60%
Moje hodnocení: 70% Aniččino hodnocení: 65% Týnčino hodnocení: 90%

zdroj
Posledním filmem, který jsme stihly vidět a nakonec ho musely dokoukávat na mém pidi-netbooku, protože mi jeho konec nechtěl DVD přehrávač přečíst, byla Země zítřka
Myslím, že mluvím za nás všechny, když řeknu, že nás nalákal hlavně trailer, který je opravdu povedený, avšak já za sebe bych chtěla ještě dodat, že jsem podle něj čekala něco...trochu jiného. Nakonec se tenhle film ukázal jako větší pohádka, ale i tak byl v celkovém pohledu docela pěkný. :)

Začátek mě mátl, protože se postavy jakoby hádají o to, kdo bude celý příběh vyprávět. Chápu, čeho tím chtěli tvůrci docílit, ale já z toho byla opravdu spíš zmatená.
Když se ale vyprávění ujme jedna z hlavních postav - Casey, film nabývá většího spádu a než se dostaneme ke konci, tak zábavnost stoupá. Tedy, nechci říkat, že by konec nebyl tolik zábavný, ale čekala jsem od něj něco víc. Nějaké epičtější zakončení tak zajímavého příběhu. Přijde mi, že Země zítřka měla o něco větší potenciál.
Občas mi totiž přišlo, že je to film skoro až pro mladší děti, ale na to mi připadalo konečné řešení zápletky buď až moc jednoduché a nebo naopak až příliš filozofické. A nebo jsem to jenom nepochopila. :D

Každopádně, teď to zní, že se mi Země zítřka vůbec nelíbila, ale to není pravda. Jenom jsem od ní čekala něco jiného. Pokud ale do ní půjdete s tím správným očekáváním - jako, že je to taková sci-fi pohádka, určitě se vám to bude líbit. ;)
Hodnocení na ČSFD: 59%
Moje hodnocení: 60% Aniččino hodnocení: 75% Týnčino hodnocení: 50%

Zatím se mějte moc krásně a napřečtenou!
Matty.

Taky jste někdy pořádali přespávací filmovou noc? Jaké to bylo, pokud ano? A chtěli byste, pokud ne? Viděli jste nějaký z mnou zmíněných filmů? Co si o nich myslíte? A kolik byste jim dali procent vy? :)

3 komentáře:

 1. Na Královu zahradnici jsem chtěla jít do kina, ale nestihla jsem to. Tak si ji někdy stáhnu, díky za připomenutí. :)
  A obdivuju, že jste toho stihly tolik, musíme se s Iris polepšit. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není za co. :)
   Ale vůbec. :D Taky jsme byly celou dobu zavřené doma. :)

   Vymazat
 2. Viděla jsem jen Bezva vejšku a s tvým hodnocením tak nějak souhlasím :)
  Královna zahradnice mě láká už jen kvůli Rickmanovi, celkově ale nemusím romantické příběhy, tak uvidím...
  Sama také občas pořádám filmové nebo seriálové maratony :)

  http://dark-ginger-lady.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat

Veškeré komentáře mi dělají obrovskou radost a snažím se na všechny odpovídat. :)