pátek 17. ledna 2014

This or that book tag

Ahojte,
takže jsem tady (heuréka!) a píšu převážně proto, abyste věděli, že ještě žiju a že jsem nepropadla králičí norou do světa funkcí, elektromagnetických jevů, přechodníků, molárních koncentrací a dalších věcí, které jsem se za tenhle týden musela šprtat jako blázen :D.

Jé, to je ale výstižné...no dobře, trošku přeháním,
tak moc zlé to zase nebylo :D.
Jenže kvůli tomu si teď užívám pravděpodobně jediné odpoledne, které mám dočista volné, protože teď o víkendu mám úkolů a příští týden testů až nad hlavu. Uf, jsem unavená už jenom z toho, že na to myslím...
Takže radši přemýšlím, jak bych mohla pojmout tenhle článek, jelikož souhrn tohoto týdne by asi nebyl zrovna záživný :D.
No a když už jsem tady, tak se asi pustím do jednoho tagu (můj mozek je totiž out of inspiration). Nejsem sice zrovna zastáncem meme, jenže tag není meme, tak proč jeden nenapsat, když mě to baví :).
Tenhle tag se jmenuje
This or that book tag,

který jsem viděla už dříve, ale momentálně mě k němu znovu přivedla Michaela, která vytvořila skvělé video. Na videa moc nejsem a vlastně ani nemám na co je točit, takže to bude formou článku :).
Tenhle tag má 13 otázek a jak už název napovídá, cílem bude rozhodnout se mezi "tímhle" nebo "tamtím".
Popravdě, v češtině to zní dost ujetě :D, takže radši pojďme na to...


1) Reálná kniha nebo E-book?
Stoprocentně reálná kniha, pokud mám na výběr. Zbožňuju knížky a v tom hraje velkou roli to, jak vypadají, jak voní, jaký mají tvar, obálku, velikost, druh papíru a toho si moc u E-knih neužiju. Ale pokud nějakou knihu, kterou si vážně hodně chci přečíst, nemůžu sehnat v knihovně, tak si ji stáhnu. Ale to se mi stalo jenom u Vampýrské akademie, protože jsem prostě musela vědět co bude dál. Jenom mě mrzelo, že vlastně až včera jsem zjistila, jak je šestka jako reálná kniha tlustá a jak má skvělou obálku a že jsem si ji nemohla tak užít...
V tom tkví kouzlo reálných knih :).

2) Hardback nebo paperback?
Vskutku těžká otázka. Hardback je více nezničitelný, neohýbají se mu rohy a líp vypadá v poličce. Jenže paperback se zase mohem lépe nosí v mé (malé) tašce, není tolik těžký a když má klopy, je to bomba.
Takže asi hardback, pokud je kniha moje, v mojí knihovničce. A paperback u knih z knihovny, asi to zní divně, jenže tam jsou ty knihy už stejně většinou v šíleném stavu (Nechápu, co s nimi ti lidé dělají :D...).

Vidíte tam dole The book thief, žejo? :3
3) Český nebo Anglický jazyk?
No, zatím český, ale časem se snad budu zlepšovat i ve čtení anglických knih. Chtěla bych se dostat k tomu, že budu číst anglickou knihu stejně dlouho jako tu českou, ale k tomu mám ještě hoodně daleko :D.

4) Český autor nebo zahraniční?
Ehm, stydím se za to, ale zatím zahraniční. Ale podotýkám zatím. Mám v plánu spoustu knih od českých autorů, které jsou třeba v povinné četbě, nebo si je prostě chci přečíst, ale nedokážu si k nim moc najít cestu. Snad se někdy přemůžu a zjistím, jak jsou naši autoři úžasní a jaký v nich máme kulturní poklad.

5) Dystopie nebo reálné knihy?
Když je to dystopie dobrá, nepřekombinovaná, tak dystopie, jinak reálná kniha. Ale nejlepší je podle mě realita s kapkou něčeho - Harry Potter se přece taky neodehrává v budoucnosti ;). Ale pokud nepočítám tyhle napůl tak vážně asi spíš ty reálné knihy, ale je možné, že je můj názor zkreslený, protože na mě ohromně zapůsobila Zlodějka knih :).

6) Šťastné konce nebo smutné konce?
Šťastné konce! Občas se do knihy přeci jen hodí třeba ten smutný konec a jednou za čas si u knížky taky třeba ráda pobrečím, ale spíše ty šťastné konce. Dodávají (občas naivní) naději, že tak skončíme taky - tedy šťastně. A vůbec nesnáším, když mi autor zabije oblíbenou postavu (Moje sestra Jodie! - byla jsem menší vcelku mě to vzalo...).
Tohle musím někdy zkusit, mimochodem vidíte tam zase 
The book thief? :D

7) Hrdinka nebo hrdina?
Hrdina, ale hlavně proto, že hrdinek je přehršel (a já se s nimi většinou moc neztotožním...) Takže je vlastně asi nejlepší, když je to vyrovnané, ale pořád je ten klučičí pohled takový lákavější, asi proto, že se toho v reálném životě nedočkám.

8) Vlkodlaci nebo upíři?
Co já vím?! Ale nejspíš dhampýři z Vampýrské akademie. Takže upíři... Doufám, že mi vlkodlaci odpustí, ale vlkodlačí knihu, která by mě šíleně bavila jsem nečetla...

9) Kouzelníci nebo víly?
Co je to za otázku :D ? Kouzelníci vždy a všude. Víly mi vždycky v knihách připadaly jako prolhané mrchy (a mršáci - ti jsou snad ještě horší...), které milují hádanky a unášení dětí, popřípadě zadržování smrtelníků v podzemí...
(A pak taky, copak nestačí jedno jméno - Harry Potter...)

10) Tenké knihy nebo tlusté knihy?
Takže tohle je hodně sporné. Záleží na tom, jak mě kniha baví, jak je napsaná a pokud je to knížka tenká, ale má dvacet dílů, tak copak se to dá brát za tenkou knihu? Abych to vyjasnila - mám ráda knížky do čtyřset stran. Proč? Protože větší se mi nevejdou do tašky :D. Takže je fajn když má kniha do čtyřset stran, takže si ji můžu s sebou vzít do školy, ale když čtu knížku doma a nechci ji nikam brát, tak je mi to jedno. Když mě ta knížka baví, ať si má stran třeba dva tisíce :).

11) Kniha s přebalem nebo bez přebalu?
Bez přebalu pokud je moje a já ji ještě nemám obalenou, klidně s přebalem, pokud je obalená z knihovny. Ale pokud mám třeba svoji knihu, nebo půjčenou od kamarádky s přebalem, tak to stejně většinou nevydržím a přebal sundám. Muchlá se, ohýbá, sjíždí :D.

12) Série nebo samostatné knihy?
Obojí má něco do sebe a mám ráda třeba takové trilogie - není to moc a není to málo. Ale jednodílné knihy jsou taky skvělé!

13) Knihy ze současnosti nebo z historie?
No, do nedávna jsem si myslela, že když bych četla knihu z historie, tak, že bych to nepochopila, nedokázala se vcítit do děje a tak...A pak jsem si přečetla Zlodějku knih :D. Takže je mi to vcelku jedno. Knihám ze současnosti víc rozumím, ale zároveň mě baví zjišťovat jak se dřív žilo :).

Tak, to už je všechno,
mějte se pěkně, piště hodně článků (neřiďte se mým příkladem) a já se s vámi loučím,
Matty :).

4 komentáře:

 1. *červená se* Ty si mě zmínila v článku! Panebuddho, to je neskutečná pocta :)
  Nevadí, že si nenatočila video, protože si napsala perfektně článek. Ve spoustě věcí se s tebou ztotožňuji. Hlavně s tím přebalem. Nesnáším, když mi při čtení sjíždí :D
  Je vidět, že si hodně ovlivněná tou Zlodějkou knih. Pravda je, že bych byla třeba taky a pak by se mé odpovědi více podobaly těm tvým. Hrozně si tu knihu chci přečíst, musím si ji koupit :)
  Jinak hodně štěstí příští týden u testů!

  OdpovědětVymazat
 2. Musela jsem přeci uvést jméno toho, kdo mě k tomu přivedl, ne? :D A jinak moc děkuju :).
  A ty přebaly jsou strašná věc - tedy jako jsou krásné, ale přesně máš pravdu - to sjíždění mě vždycky tak strašně štve!
  Jojo, Zlodějka asi ovlivní každého a taky to byla moje první kniha z války tak to bylo možná tím...a nebo je to prostě skvělá knížka :).
  Děkuju, snad se mi povede jako tenhle týden (Mám na vysvědčení jedničku z fyziky, juchůůůů!) :D.

  OdpovědětVymazat
 3. Chcem tento tag natočiť ... a už som sa o to aj snažila ale nikdy to nejak nevyšlo :/ Vždy začnem niečo rozprávať a potom úplne odbočím od témy :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi povídej :D, proto jsem radši psala článek, já než bych se dobrala odpovědí, tak by to video mělo půl hodiny...:D

   Vymazat

Veškeré komentáře mi dělají obrovskou radost a snažím se na všechny odpovídat. :)