sobota 9. listopadu 2013

Najít Sky - recenze

Najít Sky - Joss Stirling

Takže, jak to tak u mě bývá, měla jsem v plánu spoustu jiných článků (2), a samozřejmě jdu psát úplně jiný.
No a dneska to bude recenze na knížku Najít Sky.

Tak na začátek bych mohla říct, že ano, soudím knihy podle obalu (na můj vkus až příliš často, ale zkuste to vysvětlovat mému mozku...), a to je důvod proč jsem si vlastně Najít Sky rozhodla přečíst. Kdyby měla tahle knížka jinou obálku, asi by mě samotný název moc nezaujal.
No, když jsem se dostala sem, je nutno říct, že Finding Sky má obálku naprosto úžasnou - podle mě. Je jednoduchá a líbí se mi ty barvy.Taky mi přijde, že z obálky trochu vyzařuje taková tajemnost a když si pak přečtete ještě anotaci, je jjasné, že tahle knížka nebude úplně obyčejná.

Naše hlavní hrdinka Sky se právě přestěhovala z Anglie - z Richmondu, do malého městečka v horách - do Wrickenridge. Také má za sebou hodně pohnutou minulost, k čemuž přispívá fakt, že si nepamatuje nic ze svých prvních zhruba šesti let. A nebo se spíš bojí si vzpomenout? Každopádně, v jejích deseti letech si ji adoptovali Sally a Simon a od té doby prožívá vcelku normální život.
Sky ze stěhování není úplně nadšená, ale nechce kazit svým rodičům sen, takže si slíbí, že se pokusí zapadnout. Ve škole se jí docela daří, najde si kamarády a přesto, že má úplně jiné předměty než měla v Anglii, učitelé jsou k ní shovívaví.
Jediným jejím problémem je Zed. Podivný, arogantní kluk z velké rodiny, který Sky nesnáší. Zároveň má Sky pocit, jako by občas slyšela jeho hlas ve své hlavě a když potom jednoho dne Zed přijde ke Sky a chová se víc než mile, děsí ji to.
Aby toho nebylo málo, Zed jí neustále tvrdí, že on i Sky jsou savanti a spřízněné duše.
Jenže co to vlastně je savant?? Že by se odpověď skrývala ve skrytých vzpomínkách z dětství??

Většinou si po dočtení nějaké knížky připadám tak trochu vyždímaná a nejsem vůbec schopná právě tu knížku dál rozebírat. U Najít Sky to bylo úplně naopak. Neustále jsem si opakovala pěkné scény a přiznejme si, jsem hormony ztřeštěná puberťačka, takže hlavně tu romantickou linku mezi Zedem a Sky.
Teď uvedu klasické klišé, že mi to nepřišlo moc umělé (samozřejmě, že žiju v pohádce, že existují spřízněné duše, jestli čekáte realistický pohled na svět, chtělo by to přečíst si adresu tohohle blogu :D). A líbilo se mi jak Sky dokázala Zeda změnit, i když mi to připadalo hodně rychlé.
V knížce se také dá najít i pár vtipnějších momentů, nesmála jsem se sice na celý dům, ale byly to spíš takové ty roztomilé momenty, u kterých jsem se pousmála :).

"Potřebuju nějaké speciální vybavení?"
" Ne, jen si vezmi nějaké starší oblečení." zavrtěl Nelson hlavou. "Sky, nepředpokládám, že bys požádala Tinu, aby jela s naší skupinou?"
Okamžitě jsem zpozorněla. "Proč se jí nezeptáš sám?"
"Bude si myslet, že se ji snažím sbalit."
Usmála jsem se. "A nesnažíš?"
V rozpacích si přejel po zátylku. "Jo, ale nechci aby to už věděla."
                                                                                                                        Najít Sky, str. 38

Celkovým dějem tahle knížka není nic moc nového, mimosmyslové schopnosti, pravá láska, temná a světlá strana, nic, co by už někde nebylo. Musím ale říct, že mi to vůbec nevadilo, Finding Sky, se mi četlo dobře, rychle a bylo tady i několik akčních chvilek, takže jsem se nenudila. Občas mi to trochu připomínalo Polibek pro Annu - příjezd na novou školu jenom na rok, jiná národnost atd., a taky Stmívání - ale jenom v tom představování rodině s různými schopnostmi (zvláště když si byly některé podobné).
Hodně se mi líbila Sky - byla odvážná, krom jedné důležité věci, se i vcelku rychle rozhodovala a tak nějak mi prostě připadala fajn.
A Zed, no trochu nevím, co si o něm mám myslet...Na začátku je popisovaný jako drsňák a přišlo mi, jako by se z něj přes noc stal dobrák, co chce přesvědčit Sky, jak je úžasný a jediné o co mu jde, když ji získá, je ochránit ji. Přišel mi tím až moc dokonalý, ale zase se to krásně četlo...A musím uznat, že pak byl fajn..-Jo a taky má motorku :3 :D.
Trochu mě mrzí, že v knížce dostaly poměrně málo prostoru vedlejší postavy a obzvláště ty záporné, protože jejich pohnutky by mě hodně zajímaly, ale třeba se toho dočkáme v dalších dílech, pokud se nakladatelství Brána rozhodne je vydat a já doufám, že ano :).
P.S.: Obálky dalších dvou dílů jsou stejně úžasné, jako obálka toho prvního ;).

Najít Sky
autor: Joss Stirling
nakladatelství/vydavatelství: Brána
rok vydání: 2013
počet stran: 240
hodnocení na Goodreads: 4.17 při 5176 hodnoceních
moje hodnocení: 8,5/10

1 komentář:

  1. Hééééj!... :) Má motorku? Jako vážně? :D Ne, že by se mi líbili nabušení machři s motorkama, ale no... přiznejme si, že proti tomu mýmu prdlátku, co tě na něm budu vozit do školy je, řekněme POŘÁDNÁ motorka, prostě něco... :D :3 - Až nebudu mít co dělat, připomeň mi, že si to chci přečíst. Jinak pěknej článek - (y)

    OdpovědětVymazat

Veškeré komentáře mi dělají obrovskou radost a snažím se na všechny odpovídat. :)